Emek

Kod 29’la işten atılan Bayrampaşa Belediyesi işçilerinden eylem: İşimizi geri istiyoruz

Kod 29 ile işten atılan Bayrampaşa Belediyesi işçileri, "İşimizi geri istiyoruz" talebiyle belediye önünde basın açıklaması yaptı.

“İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” ve “Köle değil işçiyiz” dövizlerini taşıyan işçiler, “zafer direnen emekçinin olacak”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

Açıklama yapan İzzettin Akan, Kod 29 uygulamasından işten çıkarmanın hırsızlık, ahlaksızlık ve yüz kızartıcı suç olduğunu belirterek, kendilerine bu iftirayı atanlarla yüzleşmeye hazır olduğunu söyledi. “Bizim ve ailelerimizin geleceğini karartmaya kimsenin hakkı yoktur” diyen Akın, “Asıl ahlaksızlık ve yüz kızartıcı suçu bizi işten çıkaranlar yapıyor” dedi.

Bayrampaşa Belediyesi yönetimine seslenen Akın, “Hatanızdan derhal dönün. Bizlere bu zulmü yapmaya, bizi açlığa, sefalete, ölüme mahkum etmeye hakkınız yoktur. Belediyeler kamu alanıdır ve kimsenin tekelinde değildir, olamaz. Belediyeler halkındır. Dilenmiyor, direniyoruz ve hakkımız olanı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Emekten, insanlıktan yana olan herkesi seslerini duyurmaya çağıran Akın, taleplerini şöyle sıraladı: “İşten atılan işçiler işe geri alınsın. Kod-29 iptal edilsin. 2018 yılında imzalanan toplu iş sözleşmesi şartları uygulansın. Bayrampaşa Belediyesi’nde baskı, tehdit ve mobbing son bulsun.”

Açıklamanın ardından gözyaşlarına hakim olamayan Akın, dizlerin üzerine çöküp, “Evime ekmek götüremiyorum” diyerek, yaşananlara isyan etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu