Güncel

Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Cinel: Üç günde yoğun bakımlık olabilirsiniz

Mutasyonla beraber hastalık daha hızlı ilerliyor ve bir hasta çok kısa sürede kritik hale gelebiliyor.

Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr.  İsmail Cinel, geçmişte yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) hastalarının ortalama 1 hafta sonra yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Yeni mutasyona dikkati çeken Prof. Cinel, “İngiltere mutasyonu ile bu süre üç güne düştü. Yani üç günde yoğun bakımlık olabilirsiniz” dedi.

BirGün gazetesinden İsmail Arı’nın haberine göre, Prof. Cinel, şu değerlendirmeyi yaptı:

“İngiltere mutasyonunda en önemli nokta daha öldürücü olması. Ayrıca daha fazla öldürücü olması, vücutta daha fazla tahribat yarattığının göstergesi. Daha önce Kovid-19’a yakalanan yurttaşlar ortalama bir hafta sonra hastaneye yatıyordu; ama şimdi üç gün sonra akciğerleri tahrip olmuş bir şekilde hastaneye geliyorlar ve yoğun bakım servisine yatırılıyorlar. Mutasyonla beraber hastalık daha hızlı ilerliyor ve bir hasta çok kısa sürede kritik hale gelebiliyor. Yani artık üç günde yoğun bakımlık olabilirsiniz.”

Cinel ayrıca şunları söyledi:

Sosyal hareketliliği acilen frene basarak azaltmamız gerekiyor. Hastaneler hızla doluyor. Hastanelerde hem Kovid-19 hastaları yatıyor hem de Kovid-19 olmayan hastalar. Sağlık Bakanlığı yoğun bakım doluluk oranın yüzde 64’lerde olduğunu ifade ediyor. Bu da yoğun bakımlarda henüz yer olduğunu gösteriyor; ama İngiliz mutasyonu da hızla yaygınlaşıyor

Aralık ayındaki ikinci dalga sırasında, vaka sayısı 33- 34 binlerdeyken ağır hasta sayısının 5 bin 980‘e ulaştığını hatırlatan Prof. Dr. Cinel; “O dönemde yoğun bakım doluluğu bazı yerlerde yüzde 100’ü bulmuştu. ‘Yoğun bakımlar dolu, trafik kazası bile yapmayın’ diyorduk. Şimdi ise günlük vaka sayısı 42 bini geçse de ağır hasta sayısı 2 bin civarında. Yani yoğun bakımlarda biraz daha yer var. Ancak çok dikkatli olmamız gereken bir dönem” diye konuştu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu