DünyaGüncelVideo Haber

(Video-Haber) ABD polisi bir siyahı daha vurdu

ABD'nin Wisconsin eyaletinde polisin bir siyahı arkadan vurarak ağır yaralaması tepkilere neden oldu.

Olay, Wisconsin eyaletinin Kenosha kentinde pazar günü öğleden sonra meydana geldi. Sosyal medyada yer alan bir videoda, yerel medyada adının Jacob Blake olduğu bildirilen kişi ile polisler arasında bilinmeyen sebeple tartışma çıktığı, şüphelinin arkasını dönerek polislerden uzaklaştığı ve orada bulunan araca girmeye çalıştığı görülüyor.

Bu sırada polisin siyahiyi arkasından vurması görüntülere yansıyor. Videoda 7 el ateş edildiği duyulurken, yaralıya kaç kurşunun isabet ettiği açıklanmadı.

Görgü tanıkları ise yaralanan kişinin tartışan iki kadını ayırmaya çalıştığını ve polislerin bu esnada geldiğini dile getirdi.

Olayın sosyal medyada yayılmasının ardından sokaklara dökülen yüzlerce kişi polis şiddetini protesto ederken, kent meydanında ve Kenosha polis merkezinin etrafında toplanan eylemciler uzun süre eylemlerine devam etti.

Olayların ardından Kenosha’da gece sokağa çıkma yasağının ilan edildi.

Siyahlara Yönelik Polis Şiddeti Durmuyor

Mayıs ayında Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucunda siyahi George Floyd’un hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelinde aylardır protestolar yaşanıyor. Floyd’un son sözleri olan “Nefes alamıyorum” ifadeleriyle ABD’de başlayan eylemler dünya geneline yayılmış, Floyd’un ölümü ırkçık karşıtı protestolara dönüşmüştü.

Dün de ABD’nin Louisiana eyaletinde polisin bir siyahı vurarak öldürdüğü görüntüler ortaya çıkmıştı. Cuma gecesi Lafayette’de yaşanan olayın ardından Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), polisin silahlı müdahalesini “Siyahi bir kişiye karşı korkunç ve ölümcül polis şiddeti” sözleriyle nitelendirmiş ve soruşturma çağrısında bulunmuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu