Güncel

Van’dan engellemeye rağmen “Kürtçe resmi dil olsun” haykırışı

Van'da yasağa rağmen kentin 3 noktasından yürüyen halk, Kürtçenin resmi dil olması için çağrı yaptı. Saldırılara karşı dillerine sahip çıktıklarını söyleyen DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, "Diz çökmedik ve çökmeyeceğiz" dedi.

Kürt Dil ve Kültür Ağı’nın, Kürtçenin resmi ve eğitim dili olması talebiyle Van’da miting düzenlemek üzere bir araya geldi. Musa Anter Parkı’nda düzenlenecek olan mitinge katılmak isteyenler, Ehmedê Xanî Parkı, Sanat Sokağı ve HDP Van il binası önünde toplandı. 3 noktadan miting alanına yürümek isteyen kitle, polisler tarafından ablukaya alındı.

Mitinge izin verilmediği gerekçesiyle yürüyüşe engel olan polis ile HDP milletvekilleri arasında tartışma yaşandı. Yapılan görüşmelerin ardından yürüyüşe izin verilmemesi üzerine HDP binası önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından Ehmedê Xanî ve Sanat Sokağı’nda toplanan halk, “Bila Kurdî bibe zimanê fermî û zimanê perwerdehiyê” pankartı ile yürüyen kitle sık sık “Bê ziman jiyan nabe” ve “Zimanê me hebuna me ye” sloganlarıyla HDP il binası önüne geldi.

Buradaki açıklamaya Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkanı Mehmet Kamaç, HDP milletvekilleri, Kürt Dil Platformu ile Kürt Dil ve Kültür Ağı üyeleri, Tevgera Jinên Azad (TJA), Barış Anneleri Meclisi ile demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı.

DTK Eşbaşkanı Öztürk, yapmak istedikleri mitingin yasaklandığını söyleyerek, her alanda faşizmle karşılaştıklarını ifade etti. Öztürk, “Bunu yapanlara sesleniyorum; gidişiniz yakındır. Siz de, Valiniz de hukuk önünde hesap vereceksiniz” dedi.

Öztürk, “Her dil insanlık için önemlidir. Ama dört parça Kürdistan’da Kürtlere karşı saldırılar devam ediyor. Türkiye’de tek millet, tek devlet, tek dil politikası hayata geçirilerek her şey tekleştirildi. Belediyeye atanan kayyumlar ilk olarak dile saldırdılar. Çünkü biliyorlar ki, dil yok edilirse kültür, benlik yok olur. Biz tüm baskı ve saldırılara karşı dilimize sahip çıktık. Biz diz çökmedik ve çökmeyeceğiz” dedi.

Kürt sorunun çözülmesi gerektiğini söyleyen Öztürk, “Kürtleri 6 yıldır çöktürme planıyla bitirmek istiyorlar. Ama halkımız buna karşı direndi ve başardı. Kürt sorunu başka yerde değil burada çözülmelidir. Biz bu sorunun çözümü için bir daha Amerika’yı keşfetmiyoruz. 2013 yılında Sayın Öcalan devreye girerek her alanda Türkiye’nin önünü açtı. Kürt sorunun çözümü için İmralı yakındır ve çözüm oradadır. Sorunun çözümü ne Amerika ne Rusya’dadır, çözüm yeri İmralı’dır” diye konuştu.

Kürt Dil ve Kültür Ağı sekretaryasından Bawer Berşev, Kürt dilinin resmi ve eğitim dili olması için başlattıkları imza kampanyasını hatırlattı ve hedeflerinin 2 milyon imza toplamak olduğunu dile getirdi. Berşev, “Kürtçenin resmi dil olacağı güne kadar mücadele edeceğiz. Topladığımız imzaları Avrupa Birliği, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne göndereceğiz. Bilinmelidir ki asimilasyon okulda başlar, bu nedenle Kürtçenin okullarda eğitim dili olması gerekiyor” dedi.

PİA Genel Başkanı Mehmet Kamaç, 2021’in Kürt dili yılı olması ve okullarda resmi dil olarak kabul edilmesini sağlamak için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Açıklamanın ardından, halkın imza kampanyasına katılımı için çağrı yapıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu