EmekGüncel

PTT’de ‘İşçiler neden işten çıkarıldı’ diye soran amir sürgün edildi

İzmir'de işçilerin neden işten çıkarıldığını soran amir sürgün edildi

PTT’de çalışan 14 bin taşeron işçinin kendi çabalarıyla kurduğu PTT-Sen ve PTT Kargo-Sen’in yönetim kurulu üyeleri, pandemi sürecinde ‘Kod-29’ ile işten çıkarılmalarının ardından İzmir ve İstanbul’da başladıkları direnişe devam ediyorlar. İşçiler hukuksuz bir şekilde işten çıkarıldıklarını dile getirirken PTT’de bu kez de işçilerin neden işten çıkarıldığını soran bir amirin sürgün edildiği iddia edildi. İzmir Posta İşleme Merkezi’nde işten çıkartılan iki taşeron işçinin amiri olan Engin Güneş, taşeron şirketi arayarak işçilerin neden işten çıkartıldıklarını öğrenmek istedi. Aynı zamanda Menemen Başdağıtıcısı olan Güneş’e taşeron firma sahibi tehditler savururken Güneş üç aylığına Kütahya’ya sürgün edildi.

Önce tehdit sonra sürgün

Sürgün olayı ile ilgili detayları Gazete Duvar’a anlatan sendika üyeleri, Menemen’de çalışan taşeron emekçilerin ilk olarak geçen hafta “Tuğçe Hanım” isimli Park Konak firması yetkilisi tarafından aranarak, “PTT Sen’den istifa edin, Öz Haber İş’e geçin. Geçmezseniz hepiniz işten çıkarılacaksınız” dediğini aktardı. Yaşanan olayın ardından Güneş, aynı yetkiliyi arayarak işçilerle ilgili bir soruşturma olmadığını ve neden işten çıkarılacaklarını sordu.

Bir saat sonra ise şirketin resmi numarasından aranan Güneş’e, Parkkonak’ın sahibi olduğunu ve isminin Yavuz Çakır olduğunu söyleyen bir kişi tarafından “Sen kimsin benim çalışanımı arıyorsun. Seni Hakan Gülten’e söyleyeceğim soruşturma açtıracağım” denildiği kaydedildi. Olaydan yaklaşık bir hafta sonra da Güneş, geçici görevle Kütahya’ya sürgün edildi.

PTT-Sen amirlerin tehdit edildiğini açıkladı

Konu ile ilgili açıklamada bulunan KESK Haber Sen üye ve yöneticileri, PTT’nin 2013 yılında kamu hizmeti anlayışından uzaklaştığını, güvencesiz, performansa dayalı idari hizmet ve sözleşmeli personel istihdamı ile birlikte kâr amacı güden bir anonim şirket haline dönüştürüldüğünü belirtti. Posta Kargo hizmetlerinin taşeron şirketlerce yürütüldüğü ifade edilen açıklamada, “Şirket son zamanlarda bünyesinde çalışan işçilerin sendikalaşması ve şirketin sendikalaşan emekçileri üzerindeki baskıları ile gündeme gelmektedir” denildi. Taşeron şirketlerin PTT’de yönetici gibi davrandığı ve şirketin baskı ve hukuksuzluklarına ses çıkaran memur, müdür, dağıtıcı gibi kadrolu memurlarını sürgünle, iş yeri değişiklikleri ile tehdit edildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Menemen PTT Merkez Müdürlüğü’nde Başdağıtıcı olarak çalışan üyemiz Engin Güneş’i yine bu Müdürlükte çalışan taşeron şirket personelini, Şirketin haksız ve hukuksuz uygulamalarına karşı koruduğu ve çalışan emekçilerine haklarını hatırlattığı için; Kütahya Başmüdürlüğü emrine 3(Üç) ay geçici görevle isteği dışında görevlendirilerek sürgün edilmesinde, bu şirketin rol oynadığını düşünmekteyiz”

Geçen hafta Gazete Duvar’a konuşan ve işten atıldıkları için halen direnişlerini sürdüren PTT Sen yöneticileri ise taşeron firmanın duruma tepki gösteren PTT memurları ile müdürlerini ise sürgünle tehdit ettiğini söylemişti. PTT Sen yetkilileri, “Parkkonak Şirket sahibi Yavuz Çakır tarafından aranıyor. Taşeronlar daha düşük mevkidekiler tarafından aranıyor, memur, müdür gibi insanları da Çakır arıyor. Bu işe karışmamalarını taşeronların yanında saf tutmamalarını söylüyor ve sürdürmekle tehdit ediyor” ifadelerini kullanmıştı. (Kaynak: Gazete Duvar)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu