Güncel

“Kızıldere Ruhuyla Faşizmi Yıkacağız”

Halkların Birleşik Devrim Hareketi Yürütme Komitesi 30 Mart Kızıldere direnişini selamlayan bir açıklama yayımladı

“Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Kızıldere köyünde 30 Mart 1972 tarihinde 10 devrimci, Türk devletinin kolluk güçleriyle girdikleri çatışmada büyük bir direniş sergileyerek şehit düştü. Tarihe ‘Kızıldere Direnişi’ olarak geçen bu eylem, ideolojik ve siyasal açıdan öncü bir rol oynadı, yol açtı. Kızıldere Direnişi, Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da sınıfsal çelişkilerin derinleştiği, 1971 askeri faşist darbesinin ilanıyla birlikte, devlet ve halk çelişkisinin daha ileri düzeye çıktığı, faşizm ile halklar ve devrimci antifaşist güçler arasındaki mücadelenin keskinleştiği bir dönemin sonucudur…THKPC, THKO ve TKPML örgütlerinin kuruluş ilanları, kent ve kır gerilla/milis eylemlerinin gelişimi, militan tarzda işçi ve gençlik hareketi, halk mücadelesine öncülük ve önderlik anlayışı, devrimci yoldaşlık ve birleşik mücadele çizgisi, 1968-1972 döneminin öne çıkan yanlarıdır. “ sözlerine yer verilen açıklamada, Kızıldere direnişi anıldı.

http://www.hbdh-online.org’ta yer alan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan yoldaşların idamını engellemek, aynı zamanda 71 askeri darbesi karşısında sürmekte olan antifaşist devrimci mücadelede öncülük rolünü yerine getirmek elzemdir. Cuntaya karşı, devrimci silahlı direniş ve Denizlerin idamının engelleme ya da katledilmeleri sonrasında hesap sorma kararlılığıyla pek çok politik askeri eylem gerçekleşti.

THKPC lideri Mahir Çayan, üslerini kuşatan düşmanla girdiği çatışmada yaralı esir düşmüş, Hüseyin Cevahir şehit düşmüştür. Bu dönemde, THKO önder kadrolarından Cihan Alptekin ve yoldaşları, Maltepe Hapishanesinden planladıkları firar eylemini THKPC ile ortaklaştırılır ve eylem başarıyla sonuçlanır. Birbirini tamamlayan bu devrimci yoldaşlık, Denizlerin idamının durdurulması amacıyla Ünye’deki üstte bulunan 3 NATO görevlisi rehin alınır. Mahir Çayan ve yoldaşları Kızıldere Köyü’nde kuşatmaya alınır, NATO uşağı rehineler çatışma esnasında cezalandırılırken, 10 THKPC ve THKO önder kadrosu silahlı çatışmada ölümsüzleşir. Kızıldere direnişi, Türkiye ve Kuzey Kürdistan devrimi yoluna döşenmiş yapı taşlarından biri oldu.

THKO önderlerinden Sinan Cemgil ve yoldaşları, Nurhak bölgesinde gerilla mücadelesi başlatmış, Denizler için Kürecik’teki NATO üssüne yönelik eylem hazırlıkları esnasında düşmanla girdikleri çatışmada ölümsüzleşti.

Deniz, Yusuf, Hüseyin yoldaşlar, 6 Mayıs günü “Kahrolsun faşizm, Yaşasın Türk ve Kürt halklarının mücadelesi” diyerek idam sehpalarını devirerek ölümsüzleşti.

TKP ML önderi İbrahim Kaypakkaya, THKO’lu Sinan Cemgil ve yoldaşlarını ihbar eden muhtarı cezalandırdı. İdamdan bir gün sonra Dersim’de Jandarma Komutanlığı bombalanarak düşmana cevap verildi.

12 Eylül 1980 askeri faşist darbesinin teslim alma konseptinin işletildiği Amed Zindanını direniş alanına çeviren PKK önder kadrosu Mazlum Doğan ve yoldaşları, Kızıldere ruhuyla saldırıları yanıtladı.

71 devrimciliği; devrimin zaferine ve yoldaşlığın gerçek anlamı uğrunda tereddütsüzce kendini adamaktır.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu