GüncelKadın

HDP’li vekiller Taksim’den seslendi: İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkacağız

İstanbul'da HDP'li kadın vekil Taksim'de yaptıkları yürüyüşle "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz" mesajı verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekillleri Züleyha Gülüm, Oya Ersoy, Dilşat Canbaz ve Serpil Kemalbay, İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yıl dönümü dolayısıyla Fransız  bir araya gelerek Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüş gerçekleştirdi.

Katledilen kadınların isimlerinin yazılı olduğu pankartta “2021 yılının ilk 4 ayında 106 kadın katledildi.  istanbul Sözleşmesi uygulansaydı bu 106 kadın yaşıyor olacaktı” yazısı yer aldı. Kadın milletvekilleri “Kadın cinayetleri politiktir”, “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganı atarak Galatasaray Meydanı’na doğru yürüdü.

“Kadın mücadelesini yaşayacağız”

Yürüyüşün ardından Galatasaray Meydanı’nda bir açıklama yapan Züleyha Gülüm, İstanbul Sözleşmesi’nin kadınların tarihsel mücadelesi sonucunda kazanıldığını vurguladı.

“Kadınlar, haberimiz dahi olmadan iktidarın kadın düşman politikaları sonucunda katlediliyor” diyen Gülüm, kadınları şiddete boyun eğmeye zorlayan bir iktidarla karşı karşıya olunduğunu söyledi.

‘Erkek şiddeti ve kadın cinayetlerine karşı kadın özgürlük mücadelesi yürüten kadınların cezaevlerinde tecrit altında tutulduğunu’ vurgulayan Gülüm, “Erkekler katledip serbest bırakılırken kadınlar özsavunma kullandığı için şiddete maruz kalıyor. Özellikle Kürt kadınlar üzerindeki şiddet giderek artıyor. Bizler, İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkacak ve etkin uygulanması için her türlü yolu izleyeceğiz. Kadınların özgürlük mücadelesini yaşatacağız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu