Güncel

Cumartesi Anneleri822. haftada, “İsmail Bahçeci’yi unutmadık”

Cumartesi Anneleri 822. hafta eylemlerini 1994 yılında gözaltında kaybedilen İsmail Bahçeci'nin akıbetini sordu.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetlerini soran ve adalet isteyen Cumartesi Anneleri, 822. hafta eylemini İstanbul’da 1994 yılında gözaltına alınan ve kendisinden bir daha haber alınamayan İsmail Bahçeci için düzenledi.

Kayıp yakınları Covid-19 pandemisi nedeni ile bu hafta da eylemlerini çevrim içi gerçekleştirdi.

İlk olarak söz alan İsmail Bahçeci’nin kardeşi Umut Bahçeci, İsmail Bahçeci’nin gözaltına alındığını evlerine gelen bir telefon ile öğrendiklerini belirtti. Telefonun ardından Bahçeci ailesi olarak İsmail Bahçeci’yi aramaya başladıklarını dile getiren Umut Bahçeci, emniyetin İsmail Bahçeci’nin gözaltına alındığını hep inkar ettiğine dikkat çekti.

Umut Bahçeci, “Polis sürekli bizim evimizi taciz edip, arama yapmayı, sürekli bizim eve gelip ‘İsmail Bahçeci nerede’ diyordu. O tarihten sonra gelmedi. Demek ki siz aldınız, işkencehanenize götürüp İsmail Bahçeci’yi katlettiniz, bir çukura ya da bir yere gömdünüz” diye konuştu.

Aile olarak yıllardır mücadele ettiklerinin altını çizen Umut Bahçeci, devletin asla İsmail Bahçeci’yi kaybettiğini kabul etmediğini belirtti. Mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Umut Bahçeci, dayanışma çağrısı yaptı.

Bahçeci ailesinin avukatı ve İsmail Bahçeci’nin okul arkadaşı Avukat Efkan Bolaç, İsmail Bahçeci’nin gözaltına alındığını öğrendiklerinde daha öncekiler gibi yine bırakılacağını düşündüklerini belirtti. O yıllarda gözaltı süresinin 15 gün olduğunu hatırlatan Bolaç, “İsmail’in öldürüldüğünü, gözaltında kaybedildiğini biliyorduk. Uzun süre nerede olduğunu, mezarını aramaya çalıştık ama bulamadık.

26 yıl geçti, hala bulamadık. Yıllar sonra özel harekat polisi Ayhan Çarkın, bu kayıplarla ilgili bir açıklamada bulundu. Onların öldürüldüğünü, kendilerinden daha onurlu olduğunu söylemişti. Evet onları öldürenler, katledenler, gözaltında kaybedenler onursuzdur. O onursuzlukla yaşıyorlar ve yaşamaya devam edecekler. Onlar bizim onurumuzdur. Onlar bizim için hala gülen yüzlerdir hala sıcak arkadaşlar, dostluklardır” dedi.

Cumartesi Anneleri 822. hafta eyleminin basın metnini ise Esra Arsan okudu. İktidar ve yargı makamlarına, İsmail Bahçeci’nin akıbetini, bedeninin bulunduğu yeri ve bu insanlığa karşı suçun tüm sorumlularını açığa çıkarma görevini yerine getirme çağrısında bulunan Arsan, “Kaç yıl geçerse geçsin İsmail Bahçeci için ve tüm kayıplarımız için adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz! 123 haftadır hukuksuz bir biçimde bize kapatılan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu