DünyaGüncel

BELUCİSTAN | İran askeri sınır ticareti yapan 10 Beluc’u katletti, öfkeli halk eylemde

İran askeri, Belucistan’ın Panjgur bölgesinde sınırda petrol ticareti yapan Beluclulara ateş açtı, 10 kişi yaşamını yitirdi. Halkın protestoları büyüyünce İran ve Pakistan askerleri kaçmak zorunda kaldı.

İran sınır askerleri, Belucistan’ın Panjgur yakınlarındaki sınır bölgesinde sınır ticareti yapanlara ateş açtı, bu saldırıda 10 Beluc petrol tüccarını öldürüldü ve birkaçı da yaralandı.

The Belochistan Post’ta yayınlanan habere göre İran askeleri, Belucistan’ın batısında İran sınırındaki Haq Abad yakınlarında bir çatışmada 10 Beluc tüccarını öldürdü. Güçlerin tüccarlara neden ateş açtığı henüz belli değil.

Olayın viral olan videolarında, İran güçlerinin sınırda yoğun bir şekilde toplandığını, başta birkaç atış yapan askerlerin bir süre sonra ortalığı savaş alanına döndürdüğü görülüyor.

Bu katliamın üzerine, İran sınırı yakınında bir protesto düzenleyen öfkeli yerel halkın eylemleri sonucu Pakistan ve İran güçleri görevlerini terk etmek ve kaçmak zorunda kaldı.

Sınır ticareti, yoksulluğun sonucu

Binlerce Beluci tüccarı geçim kaynaklarını “İran-Pakistan” sınırından petrol taşıyarak elde ediyor. Yaygın işsizlik, ekonomik faaliyetlerin sıfıra yakın olması, sanayi eksikliği ve özel sektördeki az gelişme ile yüzlerce iyi eğitimli Beluclu genç ekmeğini kazanmak için sınırda riskli petrol ticaretine başvuruyor.

Beluc petrol tüccarları hem Pakistan hem de İran sınır güvenlik güçleri tarafından sık sık taciz ediliyor. Bildirildiğine göre, sınırdan bir geçiş yolu elde etmek için Pakistan güvenlik güçlerine muazzam para cezaları ödemek zorunda kalıyorlar. O zaman bile sefaletleri sonlanmıyor, onlarca petrol varili yüklü araçlarına el konuluyor ve ezici bir fidye karşılığında iade ediliyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu