EkolojiGüncel

Bandırma’nın Edincik mahallesine 6 bin 320 dönümlük taş ocağı projesi

Balıkesir Bandırma’ya bağlı Edincik Mahallesi’nde bulunan 6 bin 320 dönümden oluşan merada taşocağı kurmak için mera komisyonuna başvuru yapılması Bandırma’da tepki topladı.

Edincik Beldesi’nin 2014 yılında çıkan Büyükşehir Yasasıyla Bandırma’nın mahallesi konumuna gelmesinin ardından 6 bin 320 dönümlük merasıyla ilgili tartışmalar devam ediyor.

Devir Tasfiye Komisyonu’nda ilk olarak Büyükşehir Belediyesine verilen mera, ardından hazineye devredildi. Bandırma Belediyesi meranın kendisine devredilmesi için dava açtı.

Bilgilendirme toplantısında konuşan,

Belediye Başkanı Tolga Tosun, meraya taşocağı yapılmaması konusunda Edincik halkının yanında olduklarını belirterek “Geçmişte Edincik halkının kendi aralarında topladığı paralarla alınan, Büyükşehir yasasından önce mülkiyeti Edincik Belediyesine ait olan, Büyükşehir yasasından sonrada Bandırma Belediyesine geçmesi gerekirken Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ardından da tasviye komisyonunca hazineye devredilen Edincik Merasının 100 dönümlük bölümünde taş ocağı yapılmak isteniyor. Biz her zaman meramızı sahipleneceğiz! Burada toplantı yapıyoruz ki hem meramıza dikkat çekelim hem de Edincik’li vatandaşlarımızın merasına sahip çıktığını da herkes bilsin.

Her ne kadar hazineye devredilmiş olsa da hukuki olarak süren davalarımız var ama yerel mahkeme ama istinaf süreci bunları takip etmeye çalışıyoruz. Sürekli olarak bu konunun takipçisi olacağız. Mücadelemizi vereceğiz. Bu akşam ki asıl toplantımızın amacımız şimdi ÇKS olanlar imza atıyorlar ama ayrıca farkındalık yaratmak için bizim de bir imza kampanyası yapmalıyız. Mera komisyonu kurulacak ve bu taşocağının açılıp açılmayacağına karar verecek” diye konuştu.

“7 bin hayvan otluyor”

Edincik Mahalle Muhtarı Kamil Eryılmaz mera için her türlü eylemi yapmaya hazır olduklarını belirterek şunları söyledi: “2,5 yıldır muhtarım bu konu 6 ayda bir ısıtılıp ısıtılıp önümüze konuyor. Hepimiz burada tek yumruğuz. Bu konuda her türlü eyleme hazırız. Mera Komisyonunda ben de olacağım ve hakkımızı savunacağız. Bizim meramızda 7 bin küçükbaş 1500 büyükbaş hayvan otluyor. 500-1000 hane bu meradan geçiniyor. Burası bize dedelerimizden kalan miras. Edincik mera konusunda tek yumruk” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu