EkolojiGüncel

44 tabip odası ve TTB: İkizdere’den elinizi çekin

TTB ve 44 tabip odası, İkizdere'de pandemi öne sürülerek halka para cezası yazıldığını hatırlatarak bu cezaların iptal edilmesi ve taş ocağından vazgeçilmesi için çağrı yaptı.

44 Tabip Odası ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Rize, İkizdere’de Cengiz İnşaat’ın yapmak istediği taş ocağına karşı direnen halka desteğini açıkladı.

Açıklamada, şirketin şimdiye kadar çok sayıda ağacı keserek ekolojik yıkıma sebep olduğu kaydedildi.

TTB’nin resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada özetle şu ifadeler yer aldı:

“Şirket, yaşam savunucularının direnişine rağmen çok sayıda ağacı keserek bölgede şimdiden büyük oranda ekolojik yıkıma neden oldu.

“Anayasamızın 56. maddesinin kendilerine verdiği yasal haklarını kullanarak; ağacıyla, kuşuyla, yaban hayatıyla, suyuyla çevrelerine ve sağlıklı bir ortamda yaşama haklarına günlerdir sahip çıkan tüm İkizderelilerin bu haklı direnişini destekliyoruz.

“Taş ocaklarının açılmadan önce her aşamasında halkın katılımının sağlanmasını, bütüncül ve gerçek boyutuyla çevresel etki değerlendirmesinin yapılmasını talep ediyoruz. 

“Ayrıca çevresel etki değerlendirmesiyle birlikte, gerçekleştirilmek istenen projenin toplum sağlığı üzerine yaratacağı potansiyel etkileri ölçmek için ‘sağlık etki değerlendirmesi’ yöntemi, ülkemizde de yasal yapıya kavuşturularak uygulanmalıdır.”

Hekimler, vadide taş ocağı kurulmasından vazgeçilmesi ve halka pandemi kısıtlamaları gerekçe gösterilerek uygulanan tüm cezalarında iptal edilmesini istedi:

“Bugün İkizdere’de olanlar; bu zor pandemi günlerinde insanımız can derdindeyken, ülkemizin her tarafında sürdürülen, para uğruna çevre talanı ve yıkımı projelerinin tipik bir örneğidir. 

“Türk Tabipleri Birliği olarak; yaşam alanlarını ve yüzyıllardır bölgede hüküm süren yabanıl hayatı, her türlü baskıya direnerek savunmak için nöbet tutan İkizdereliler ile dayanışma içindeyiz. 

“Vadiye giren iş makinelerinin derhal geri çekilmesini, İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı kurulmasından vazgeçilmesini ve bölge halkına pandemi kısıtlamalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle uygulanan tüm cezaların iptal edilmesini istiyoruz.”

Açıklamaya destek veren tabip odaları:

Türk Tabipleri Birliği, İzmir Tabip Odası, Adana Tabip Odası, Kastamonu-Çankırı Tabip Odası, Ağrı Tabip Odası, Kırıkkale Tabip Odası, Ankara Tabip Odası, Kırklareli Tabip Odası, Antalya Tabip Odası, Kocaeli Tabip Odası, Aydın Tabip Odası, Manisa Tabip Odası, Balıkesir Tabip Odası, Mardin Tabip Odası, Bartın Tabip Odası, Mersin Tabip Odası, Batman Tabip Odası, Muğla Tabip Odası, Bitlis Tabip Odası, Muş Tabip Odası, Bolu-Düzce Tabip Odası, Osmaniye Tabip Odası, Bursa Tabip Odası, Rize-Artvin Tabip Odası, Çanakkale Tabip Odası, Samsun Tabip Odası, Denizli Tabip Odası, Siirt Tabip Odası, Diyarbakır Tabip Odası, Sinop Tabip Odası, Edirne Tabip Odası, Şanlıurfa Tabip Odası, Elazığ-Tunceli-Bingöl Tabip Odası, Şırnak Tabip Odası, Eskişehir-Bilecik Tabip Odası, Tekirdağ Tabip Odası, Gaziantep-Kilis Tabip Odası, Trabzon Tabip Odası, Giresun Tabip Odası, Uşak Tabip Odası, Hatay Tabip Odası, Van-Hakkari Tabip Odası, Isparta-Burdur Tabip Odası, Zonguldak Tabip Odası, İstanbul-Yalova Tabip Odası.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu